A cigány népirtás sokáig kibeszéletlen és meghamisított történelmi tragédiáját feldolgozó színdarab mozgásszínházi elemekkel, különleges hang- és fényhatásokkal és élő zenei betétekkel mutatja be a tragédiát és állít emléket a roma holokauszt áldozatainak. A produkciót a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány felkérésére Horváth Csaba, a Forte Társulat alapítója állította színpadra. Az összművészeti előadás szövegkönyvét Ugron Zsolna József Attila-díjas író, a Kertész Imre Intézet művészeti igazgatója írta és dramatizálta. A produkciót február 20-án vendészerepelt Veszprémben, nagy sikerrel.
A nemzetiszocializmus ideológiája a zsidók mellett a cigányokat is alsóbbrendű fajnak nyilvánította. A cigányokat mind Németországban, mind pedig a nácik által megszállt országokban üldözték. A zsidókhoz hasonlóan a jogok megvonása, gettósítás, deportálás, majd kényszermunka és megsemmisítés lett az osztályrésze több ezer romának. A roma holokauszt, azaz a porrajmos – eredeti jelentése elnyeletés, elpusztítás – a legsötétebb időszak az európai cigányság történetében.
A magyarországi holokauszt 80. évfordulóján, a roma áldozatoknak állít emléket a Piros esőt kortyolt a föld – Nyolcvan évvel ezelőtt című darab. A produkciót a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány felkérésére Horváth Csaba, a Forte Társulat alapítója állította színpadra.
Az összművészeti előadás szövegkönyvét Ugron Zsolna József Attila-díjas író, aKertész Imre Intézet művészeti igazgatója írta és dramatizálta. A színpadi mű ötletét Schmidt Mária történészprofesszor, a KKETTK Alapítvány főigazgatója adta.
A darab szövegkönyve elsősorban a túlélők vallomásaira és a tragédiát feldolgozó, arra reflektáló költeményekre épül. Az ingyenesen megtekinthető előadás személyes sorsokon keresztül idézi meg a népirtás rettenetét, fejet hajtva a túlélők szenvedései és az áldozatok emléke előtt.
Szereplők:
Földeáki Nóra, Fátyol Kamilla, Kondákor Ajsa Panka, Bari István, Horkay Barnabás, Widder Kristóf
Zenészek:
Cimbalom: Lukács Miklós / Horváth Áron
Nagybőgő: Orbán György
Dob: Csízi László
Szövegkönyv, dramaturg: Ugron Zsolna
Zeneszerző: Lukács Miklós
Rendező: Horváth Csaba