Múzeumok Éjszakája: Kertész Imre és a pszichoanalízis, Jókai-kvíz, Képírók különkiadás a Kertész Imre Intézetben

Szervezett épületsétával, a nagysikerű Képírók című képzőművészeti programsorozatunk Jókai-ábrázolásokról szóló különkiadásával, Jókai-kvízzel és egy Kertész Imréről szóló dokumentumfilmmel várja az irodalom, a képzőművészet és a pszichoanalízis iránt érdeklődőket az idei Múzeumok Éjszakáján a Kertész Imre Intézet.

 

Június 21-én, szombaton, este 18:00 órától a Benczúr utca 46. szám alatt található villa épületének történetét és jellegzetességeit ismerhetik meg az érdeklődők Szabó Tamás programigazgató vezetésével, majd az irodalomkedvelő csapatok érkezését várjuk a 19:00 órától kezdődő Jókai-kvízünkre.

Jókai Mór, az idén 200 éve született írófejedelem arcképét számtalan képzőművészeti alkotás őrzi, ezeket ismerhetjük meg a Képírók című nagysikerű képzőművészeti programsorozatunk június 21-i különkiadásában, dr. Bellák Gábor művészettörténész, igazságügyi festményszakértő, a Magyar Nemzeti Galéria főmuzeológusának előadásából20:15-től.

Majd 21:30-tól filmvetítés kezdődik a Kertész Imre Intézetben: José Alberto Cotta A számkivetettcímű, Kertész Imréről és a traumafeldolgozás írói életművében betöltött szerepéről szóló dokumentumfilmjét tekinthetik meg az irodalom és a pszichoanalízis kapcsolata iránt érdeklődők.

Az alkotásról bővebben:

2014 áprilisában Az emberi számkivetettség kérdése Kertész Imre műveiben címmel szeminárium indult a São Paulo-i Egyetem Pszichológiai Intézetének Klinikai Szakpszichológiai Tanszékén Jose Alberto Cotta pszichoterapeuta és kutató, valamint Gilberto Safra pszichoanalitikus, tanszékvezető professzor koordinálásával. A brazil pszichoanalitikusok úgy vélték: Kertész Imre művei rendkívüli módon hozzájárulnak ahhoz, hogy megértsék az érzelmi és pszichikai kitaszítottság érzését, így az irodalom és a pszichoanalízis ilyen szempontú összekapcsolása akár terápiás helyzetek megoldásában is segítheti a szakembereket. 

Hogy mélyebben elmélyüljön a „száműzetés” Kertész Imre életművére gyakorolt hatásában Jose Alberto Cotta 2019-ben Budapestre érkezett, hogy dokumentumfilmet forgasson a Nobel-díjas íróról, akinek írásai mély és költői módon vizsgálják a számkivetettség és az identitás szüntelen keresésének kérdéseit. A filmet a Múzeumok Éjszakáján újra láthatja a közönség a Kertész Imre Intézetben.

 

RÉSZLETES PROGRAM:

18:00 – A Kertész Imre Intézet épületének története – művészettörténeti épületséta (max. 25 fős csoport)

19:00 – Jókai-kvíz

20:15 – Képírók különkiadásdr. Bellák Gábor művészettörténész, igazságügyi festményszakértő, a Magyar Nemzeti Galéria főmuzeológusának előadása a Jókai-ábrázolásokról

21:30 – José Alberto Cotta A számkivetett – Kertész Imréről szóló filmjének vetítése

 

Az épület történetét bemutató sétán való részvétel előzetes regisztrációhoz kötött. Jelentkezését kérjük küldje a rendezveny@kerteszintezet.hu e-mail címre.

A belépésre jogosító karszalagok [felnőtt: 3000 Ft, gyermek (6-18 éves korig): 1500 Ft] a Múzeumok Éjszakáján megvásárolhatóak a helyszínen (Kertész Imre Intézet; 1068; Budapest Benczúr utca 46.).