Az Építőipari Nívódíj elismerő oklevelében részesült a Kertész Imre Intézet épületét felújító Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány

Az Építőipari Nívódíj pályázati felhívását idén immár huszonötödik alkalommal hirdette meg az Építőipari Mesterdíj Alapítvány Kuratóriuma. A bírálóbiztottság döntése szerint Intézetünk épülete a kulturális középület kategóriában nyerte el a hazai építőipar teljesítményének egyik legrangosabb elismerését. A Kertész Imre Intézetnek otthont adó épületet Szalay Tihamér építész tervei alapján, az Alapítvány főigazgatója, Schmidt Mária újíttatta fel. A munkálatok során, az értékmegőrzésen túl, a századfordulós szellemiség megőrzése és annak 21. századi továbbgondolása érvényesült.

A Kertész Imre Intézetnek otthont adó épület 1910-ben készült el Hoepfner Guidó és Györgyi Géza tervei alapján, Eisele Vilmos kazángyáros megrendelésére. A kései magyar szecesszió egyedi példájaként számon tartott épületet számos tulajdonosváltást és az államosítást követően 2017-ben vásárolta meg a Kertész Imre Intézetet is fenntartó Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány a Fővárosi Önkormányzattól.

A felújítást megelőzően idősek otthonaként működő villát Szalay Tihamér építész tervei alapján, az Alapítvány főigazgatója, Schmidt Mária újíttatta fel. A munkálatok során, az értékmegőrzésen túl, a századfordulós szellemiség megőrzése és annak 21. századi továbbgondolása érvényesült.

Építész, generáltervező: Szalay Tihamér (MD-Stúdió)

Belsőépítészet: Ficzere Anett

Beruházó: Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány

Építészeti és belsőépítészeti koncepció, tervelőkészítés: Schmidt Mária, a Közép és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány főigazgatója

Generálkivitelező: Metka Márton (Market Építő Zrt.)

Szobrász: Juha Richárd