A kilenc Petőfi-versmegzenésítésre épülő, ingyenes előadás egyből dupla teltházzal mutatkozott be március 15-én, Budapesten, a Hagyományok Házában, majd májusban a MÜPA-ban láthatta újra a budapesti közönség. A Szabadság, szerelem – Petőfi 200 országjáró körútján kilenc vidéki helyszínen – Balassagyarmaton, Zalaegerszegen, Békéscsabán, Nyíregyházán, Szolnokon, Debrecenben, Esztergomban, Salföldön, Vácon –, csaknem 6000 diák előtt vendégszerepelt a Petőfi 200 – Közös jó a szabadság című programsorozat keretében az elmúlt hónapokban. Az idei országjáró körút zárásaként a Hagyományok Házában láthatta újra a közönség az ingyenes előadást. 

A sodró lendületű, modern, koncertszínházi produkció a középiskolások nyelvén, látványosan mutatja be Petőfi Sándor és Szendrey Júlia szerelmét, a költő forradalmi lelkületét, verseinek szenvedélyét, a szabadság és a szerelem mindent elsöprő jelentőségét a költő életében.

A műfaji sokszínűség már a Petőfi-versek feldolgozásában is jelen volt, amelyeket – a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány (KKETTKA) felkérésére – népszerű könnyűzenei előadók dolgoztak fel, a saját stílusukhoz illeszkedően. Aurevoir.(Ki vagyok én? Nem mondom meg…), Dánielfy (Nem ért engem a világ), Ember Márk(Föltámadott a tenger…), Paulina(A szabadsághoz), Romengo(Ha az Isten…), 4S Street(Szeretek én), Trap kapitány és a THA SHUDRAS (Szeptember végén), The Biebers(1848), valamint Sena(Egy gondolat bánt engemet…) videoklipet is készített a megzenésített versekhez, amelyek ugyancsak megjelennek a Kossuth-díjas Káel Csaba rendezésében megvalósuló egyórás színdarabban.

A darab szövegkönyvét – Szendrey Júlia, Petőfi Sándor és Ady Endre műveinek felhasználásával – Ugron Zsolna József Attila-díjas író, a Kertész Imre Intézet művészeti igazgatója írta. A produkció  ötletgazdája és producere Schmidt Mária történészprofesszor, a KKETTK Alapítvány főigazgatója.

A produkciót az idei országjáró körút zárásáként 13:00 órakor és 16:00-kor is láthatta a budapesti közönség. Az  ingynenes előadások előtt Ugron Zsolna József Attila-díjas író, a Kertész Imre Intézet művészeti igazgatója és Demeter Szilárd,  a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója, a Nemzeti Kulturális Alap – Petőfi 200 Ideiglenes Kollégium vezetője mondott köszöntőt. 

A főként középiskolásoknak szóló záróelőadásokban Petőfi szerepében Zámbori Somát láthatta a közönség, Szendrey Júliát Katona Kinga alakította, a narrátor Berecz István volt. 

A darabot ezúttal is táncos betétek színesítették Bíró Márton, Lázár Anna Dóra, Popovics Márk és Pálinkó Johanna előadásában.

Az előadások közreműködő zenekarai Dánielfy; Ember Márk; Paulina; Romengo; 4S Street; Trap kapitány és a Tha SHUDRAS; The Biebers és Sena voltak.

A „Petőfi 200 – Közös jó a szabadság” programsorozatot a Nemzeti Kulturális Alap – Petőfi 200 Ideiglenes Kollégium támogatta.