Debrecenbe érkezett a Kertész Imre tanulóéveit bemutató kiállítás

A Kertész Imre Intézet vándorkiállítása Szeged, Pápa, a budapesti Vígszínház, Szabadka és a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár után a debreceni Nagyerdei Víztoronyban mutatja be az író gyerekkorának és pályakezdésének legfontosabb állomásait. Az ismeretlen Kertész Imre - Tanulóévek 1934–1955 című kiállítás a szerző tanulóéveire koncentrál, azokra az élményekre, amelyek az alkotói pálya későbbi irányát, témaválasztásait is meghatározzák.

 

A kiállítás megnyitóján Szabó Tamás, a Kertész Imre Intézet programigazgatója megköszönte Debrecen város meghívását és ismertette a felújított Benczúr utcai épületbe költözött Intézet közelgő eseményeit.

Dr. Puskás István, Debrecen kultúráért felelős alpolgármestere elmondta: „Debrecenben az irodalomról folyó beszédnek mindig kiemelt helye van. Az irodalmon keresztül a múltunk emlékezetéhez és diskurzusához a Kertész Imre életét bemutató kiállítás is hozzátesz.Örömmel fogadtuk be ezt a vándorkiállítást, amely hozzájárul ahhoz, hogy emlékezzünk a vészkorszak tragédiájára. Kertész Imre életpályája és művei hozzájárultak ahhoz, hogy a világ történelmi emlékezete eleven maradjon.”

„Nem pusztán a végtisztesség, hanem saját önismeretünk is azt kívánja, hogy ez a kivételes életmű a maga teljességében legyen hozzáférhető. Az író nevét viselő intézet egyebek mellett ezen célból is szerveződött – mondta a kiállítás megnyitóján Hafner Zoltán, a Kertész Imre Intézet kutatási igazgatója. Kertész Imre minden komorsága ellenére egy rendkívüli humorérzékkel megáldott tehetség volt, életszerető, renitens és öntörvényű diák, aki közben titokban rendíthetetlenül művelte önmagát. És ahogy egyszer megjegyezte a legsötétebb ötvenes évek kapcsán: „Nem emlékszem rá, hogy féltünk volna; húszévesek voltunk, nem hagytuk tönkretenni a fiatalságunkat.” – idézte fel az író szavait.

A látogatók a kiállított képeken és dokumentumokon kívül digitális eszközök segítségével részletesebben is megismerkedhetnek az útkeresés éveivel és betekintést nyerhetnek a Sorstalanság keletkezésébe is. A kiállítás a debreceni Nagyerdei Víztoronyban 2020. október 30-ig látható.

(Fotó: Kertész Imre Intézet)